7 minut

Autor: 
Desola, David
Tytuł oryginalny: 
Almacenados
Przekład: 
Birden, Rubi
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
0
Obsada mężczyźni: 
2

Największą zaletą tego tekstu jest jego niezwykła prostota, dopełniona wielowymiarowością postaci. Opisuje się tę sztukę jako komedię, ale tak naprawdę trudno jednoznacznie przyporządkować ją do któregokolwiek gatunku - to minimalistyczny tekst z elementami komedii, dramatu, farsy i teatru absurdu. Autor stwarza niezwykły świat, który okazuje się metaforą codziennego życia praktycznie każdego człowieka. Zadaje pytania o celowość poczucia obowiązku, pracy i, koniec końców, o sens życia.

Historia: po dwudziestu dziewięciu latach pracy w tym samym magazynie pan Bezan odchodzi na emeryturę. Zastąpi go młody chłopak, któremu w przeciągu pięciu dni ma przekazać swoje obowiązki, wszystkiego go nauczyć. Pan Bezan traktuje magazyn jak świątynię, jest kapłanem tego miejsca, swoje obowiązki wypełnia z największym namaszczeniem. Młody chłopak "wpada z innego świata" i burzy cały porządek - wszystko robi na opak, ma w nosie zasady, drwi ze swojego mentora - konflikt pokoleń staje się nieunikniony. Niebagatelną rolę odgrywa również sam magazyn i jego zawartość...

To błyskotliwy tekst, stawiający przed odbiorcą fundamentalne pytania, a zarazem zapewniający inteligentną rozrywkę dla szerokiego odbiorcy.

David Desola za 7 minut otrzymał nagrodę Premio Hermanos Machado.